| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt ¦r Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorze
Zakładki:
1. UWAGA !
2. SPIS TRE¦CI
3. BLOGI KULINARNE
4. STRONY KULINARNE
5. STRONY KULINARNE ANGLOJĘZYCZNE i nie tylko:
6. KORZYSTAM Z SZABLONU
7. MóJ DRUGI BZIK
8. KONTAKT @
Tagi
Akcja: Nie kradnij zdjęć! World Bread Day 2013 - Roundup World Bread Day 2014 - Roundup World Bread Day 2016 - Roundup Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

dodatki

czwartek, 19 stycznia 2012

Od zawsze lubiłam marcepan. Jedzenie bombonierki zaczynałam od sprawdzenia, czy s± w niej czekoladki z marcepanowym nadzieniem (zreszt± robię tak do dzi¶) i to one dziwnym sposobem znikały jako pierwsze ;) , a w sklepach rozgl±dałam się za marcepanowym chlebkiem i marcepanow± czekolad±.

Lubię też marcepanowe wypieki, ale zwykle mam problem ze znalezieniem w jakimkolwiek sklepie (poza internetowymi oczywi¶cie) czystego marcepanu. Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy znalazłam na tym blogu przepis na masę marcepanow±. Teraz mogę do woli szaleć z ciastami, bo w każdej chwili da się uzupełnić zapasy :)

 

marcepan

 

Składniki :

 • 250 g migdałów
 • 250 g cukru pudru
 • 30 ml wody różanej ( lub likieru Amaretto, br±zowego rumu, koniaku )
 • pół łyżeczki aromatu migdałowego

 

Migdały włożyć do miski i zalać wrz±tkiem. Odstawić na co najmniej 5 minut.

Sparzone migdały obrać ze skórki - po sparzeniu powinna ładnie odchodzić, wystarczy ¶cisn±ć migdał palcami. Jeżeli z niektórych migdałów skórka nie daje się zdj±ć, należy zalać je ponownie wrz±tkiem i po 5 minutach powtórzyć cał± operację.

Obrane migdały osuszyć na ¶ciereczce. Następnie partiami wrzucać je do blendera i mielić, aż masa będzie gładka i bez wyczuwalnych kawałków. Masa migdałowa powinna być lekko tłusta i mieć konsystencję pozwalaj±c± na zagniatanie.

Zmielone migdały zmiksować w blenderze z cukrem pudrem, wod± różan± (lub alkoholem) i aromatem migdałowym na jednolit± masę.

Gotowy marcepan można przechowywać szczelnie zawinięty przez kilka tygodni w lodówce.

 

Uwaga : jeżeli masa marcepanowa jest za sucha, można dodać odrobinę wody różanej lub alkoholu.

niedziela, 10 paĽdziernika 2010

W anglojęzycznych przepisach często występuje self-rising flour czyli m±ka z dodatkiem ¶rodków spulchniaj±cych. Postanowiłam przygotować sobie słoiczek takiej m±ki, żeby mieć go pod ręk± w razie potrzeby. Skorzystałam z proporcji podanych przez Dorotus (patrz: komentarze). Spotkałam się też z innym składem, bez dodatku sody - za to z proszkiem i sol±.

 

self-rising flour

 

Składniki :

 • 150 g m±ki pszennej
 • pół łyżeczki proszku do pieczenia
 • pół łyżeczki sody


Wszystkie składniki wymieszać i przesypać do słoiczka.


Inne przepisy mówi± o takich proporcjach :

 • 100 g m±ki
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • pół łyżeczki soli


Ja wypróbowałam przepis Dorotki, bo wydał mi się lepszy. Wkrótce podam przepis, w którym można użyć m±ki self-rising :)

poniedziałek, 25 stycznia 2010

Ekstrakt waniliowy często pojawia się w różnych przepisach , więc postanowiłam zrobić jego domow± wersję. Ma piękny kolor i bardzo intensywnie pachnie - jestem ciekawa, jak będzie smakować ciasto z jego dodatkiem :)

Przepis znalazłam u Dorotki.

 

ekstrakt waniliowy

 

Składniki :

 • 3 str±ki wanilii
 • 1 szklanka wódki
 • szklany słoiczek lub  butelka ( z zakrętk± )


Str±ki wanilii przeci±ć wzdłuż na pół ( nie do końca - końcówki zostawić zł±czone ). Nasionek nie wydłubywać. Włożyć do słoiczka. Zalać wódk± - do całkowitego przykrycia str±ków. Zamkn±ć słoiczek, trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu (ale nie w lodówce). Co jaki¶ czas energicznie wstrz±sać.

Po mniej więcej tygodniu ekstrakt zaczyna ciemnieć - pełny aromat zyskuje po 2 miesi±cach. Jeżeli zużyje się połowę zawarto¶ci słoiczka, można znów uzupełnić j± alkoholem i trochę poczekać dla wzmocnienia aromatu.

Uwaga : ekstraktu nie należy dodawać do gor±cych płynów, ponieważ alkohol wyparuje wraz z czę¶ci± aromatu.